Piotr Wacławik, październik 2023
Piotr Wacławik
październik 2023
Książka Roberta Boryczki Chrześcijaństwo to nie religia jest niezwykle cenną publikacją, która w oparciu o teksty biblijne, wgląd w historię oraz analizy religioznawcze znakomicie wyjaśnia na czym polega różnica między chrześcijaństwem biblijnym a zinstytucjonalizowaną formą religijności. Największym problemem współczesnego człowieka jest porzucenie umiejętności logicznego myślenia oraz samodzielnego czytania ze zrozumieniem tekstów źródłowych i zastąpienie tych zdolności bezkrytycznym zaufaniem do przedstawicieli instytucji religijnych, którzy przede wszystkim służą podtrzymywaniu autorytetów instytucji, w ramach których działają. Robert Boryczka proponuje swoim Czytelnikom przywrócenie właściwych paradygmatów myślenia zgodnych z działaniem Ducha Chrystusa, który wyposaża uczniów PANA „w moc do życia według Chrystusowego wzorca ofiarnej miłości – w samodyscyplinie i TRZEŹWYM MYŚLENIU opartym na właściwej ocenie sytuacji." (por. 2 Tm 1,7 NPD).
Nawet niewprawny Czytelnik Pisma św., o ile czyta Biblię uczciwe i ze zrozumieniem, łatwo dostrzeże, że Chrystus nigdy nie założył jakiejkolwiek instytucji czy religii. On przyszedł po to, by dokonać odkupienia ludzi z mocy grzechu i wezwać ich do duchowego narodzenia oraz pójścia Jego śladami. W rozmowie z Samarytanką wyraźnie powiedział, „że nadchodzi już czas, kiedy Ojciec nie będzie odbierał czci ani na tej górze, ani w Jerozolimie [odniesienie do religijnych instytucji Samarytan i Żydów – dopisek PW]. (…) Zbliża się jednak czas, a w zasadzie już nadszedł, kiedy prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w duchu i w prawdzie. I właśnie takich czcicieli chce mieć Ojciec! Bóg jest Postacią Duchową, dlatego konieczne jest, by Jego czciciele oddawali Mu cześć w duchu i w prawdzie” (por. J 4,21-24 NPD). Na tym właśnie polega biblijne chrześcijaństwo.
Gorąco zachęcam do przeczytania tej publikacji, choć miejscami zmieniłbym tytuły niektórych rozdziałów np. z „Chrześcijaństwo to droga” czy „Chrześcijaństwo to prawda” na: „Jezus Chrystus to droga” czy „Jezus Chrystus to prawda”, aby (zgodnie z J 14,6) jeszcze bardziej podkreślić, że chrześcijaństwo nie jest kolejnym systemem moralno-teologicznym ani tym bardziej religią, lecz osobistym, duchowym związkiem ze zmartwychwstałym Chrystusem.