Robert Boryczka - autor


"Chrześcijaństwo to nie religia" - KSIĄŻKA

Chrześcijaństwo
to nie religia
Coś się zaczyna i coś kończy. To też czas wyraźnie obserwowanego już upadku chrześcijaństwa, opartego na feudalnych strukturach i metodach. Umiera, chociaż ciągle będzie się jeszcze broniło, chrześcijaństwo oparte na kapitalistycznych strukturach i metodach, z ich wizjami, budżetami i planami. Żyjemy w czasach radykalnych zmian, zamierania RELIGII chrześcijańskiej…

Nadchodzi w końcu czas, aby zostawić religijność, która tylko zniewala. Przybliża się ten dzień, o którym proroczo pisał Bonhoeffer w czasach II wojny światowej: „Jesteśmy cofnięci do początków rozumienia… Nasz Kościół, który w tych latach walczył jedynie o samo-przetrwanie, był jakby celem samym w sobie, niezdolny przekazać światu i człowiekowi jednającego i wybawiającego słowa. Dlatego wcześniejsze słowa muszą zamilknąć, a nasze chrześcijaństwo będzie polegało na dwóch rzeczach: na modlitwie i na czynie sprawiedliwego między ludźmi… Przebudowa Kościoła nie jest jeszcze zakończona, a każda przedwczesna próba pomocy w rozwoju instytucjonalnej struktury władzy przeszkodzi jedynie w jego nawróceniu i oczyszczeniu".

Ksążkę można kupić też w księgarniach internetowych (po wpisaniu tytułu w wyszukiwarkę) oraz na stronie wydawnictwa – po kliknięciu w ten link:

Chrześcijaństwo
to nie religia
(ebook EPUB)

Ebook można kupić też w księgarniach internetowych.


===========================
Opis w "Rynek-Ksiazki.pl"
Książka Roberta Boryczki „Chrześcijaństwo to nie religia” to publikacja z dziedziny teologii i religioznawstwa, wydana w 2022 roku przez wydawnictwo Compassion. Autor jest pastorem Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rabce-Zdroju i pracownikiem Chrześcijańskiego Ruchu Mt28.
Chrześcijaństwo to nie religia - wstęp
Po co się spierać o słowa?
Wstęp do książki "Chrześcijaństwo to nie religia"

Czyta: Sebastian BoryczkaChrześcijaństwo to nie religia - kazanie
W chrześcijaństwie nie chodzi o przestrzeganie przykazań…
„Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu! Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa” (Kol 2,16-17).Chrześcijaństwo to nie religia - wykład
Wykład został wygłoszony 1 lutego 2023 w ramach spotkań wykładowo-dyskusyjnych Chrześcijańskiego Forum Pracowników Nauki

Recenzja
---
tu będzie tekst


Recenzja
---
tu bedzie tekst


Recenzja
Fajne książki do czytania
kwiecień 2024
Generalnie uważa się, że chrześcijaństwo, to religia dominująca w Europie. Oczywiście są różne jej odmiany. I tak w Polsce przoduje katolicyzm, w innych krajach protestantyzm, czy prawosławie. Dlatego z zaskoczeniem i z zaciekawieniem podeszłam do książki Roberta Boryczki „Chrześcijaństwo to nie religia”. Jeśli chrześcijaństwo nie jest religią, to czym jest zatem?

Recenzja (1)
Sztukater.pl
luty 2024
W obliczu nieuchronnego przemijania, jesteśmy świadkami epoki, gdzie stary porządek chrześcijaństwa, oparty na feudalnych fundamentach, z wolna zanika. To czas, gdy chrześcijaństwo zbudowane na kapitalistycznych schematach, z ich wizjonerskimi budżetami i strategicznymi planami, również zaczyna poddawać się nieubłaganym przemianom.

Recenzja (2)
Sztukater.pl
luty 2024
Dawno nie czytałem książki, z którą miałem taki problem. Już samo zaklasyfikowanie jej do jakiegoś gatunku stanowi wyzwanie. Nie poddałem się jednak na starcie i nie poddam się bo tematyka wydawała się dosyć pociągająca, a tytuł „Chrześcijaństwo to nie religia” kusił z prostej, choć symbolicznej okładki.

Endorsement
Piotr Wacławik
październik 2023
Książka Roberta Boryczki Chrześcijaństwo to nie religia jest niezwykle cenną publikacją, która w oparciu o teksty biblijne, wgląd w historię oraz analizy religioznawcze znakomicie wyjaśnia na czym polega różnica między chrześcijaństwem biblijnym a zinstytucjonalizowaną formą religijności

Recenzja
Szkoła Misyjna
wrzesień 2023
Robert Boryczka jest chrześcijaninem, pastorem w kościele baptystycznym. Pracował jako misjonarz w Rosji i jest współzałożycielem oraz dziekanem Szkoły Misyjnej. Wykłada też w Krakowskim Seminarium Biblijnym. Napisał kilka książek o tematyce chrześcijańskiej, takich jak: "Umysł i/a Bóg", "Uśmiech Boga", "Od cieni i obrazów ku rzeczywistości" i ostatnią "Chrześcijaństwo to nie religia".

Recenzja
Tygodnik Podhalański
lipiec 2023
Można by pomyśleć, że to tytuł książki ateistycznego ideologa, gdyby nie postać autora.
-----------------------
Jest nim Robert Boryczka pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rabce. Pracownik misji Ruch Chrześcijański Mt28, dziekan Szkoły Misyjnej. Dlaczego więc człowiek Kościoła dowodzi w swej nowej książce, że chrześcijaństwo religia nie jest?

Recenzja
Słowo Prawdy
maj 2023
Zacznę od stwierdzenia oczywistego, niemniej ważnego. Książka Roberta Boryczki „Chrześcijaństwo to nie religia” nie jest rozprawą naukową. Autor nie zajmuje się socjologią religii z perspektywy akademickiej. Pisze raczej jako doświadczony pastor i misjonarz z pewnym zacięciem apologetycznym poszukujący sposobów dotarcia z przesłaniem Ewangelii szczególnie do polskiego czytelnika; dodam czytelnika rozczarowanego obrazem naszej narodowej religijności.

Tygodnik Podhalański, 2022-12-30

Chrześcijaństwo to nie religia...


Chrześcijaństwo to nie religia - przekonuje w swojej książce Robert Boryczka, pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rabce, z którym rozmawia Józef Figura.

- Jeśli nie religią, to czym jest chrześcijaństwo? To jakieś przekłamanie czy prowokacja w tytule?

- Miałem komentarze z dwóch stron, gdy wcześniej fragmenty książki publikowałem na Facebooku. Ci religijni oburzali się na takie stwierdzenie, ale i ateiści też mieli uwagi. Tym bardziej że w jednym z rozdziałów napisałem, że ateizm też jest religią, bo spełnia takie funkcje jak religia.

--> czytaj dalej


BLOG "Pisane z Serca", 2022-07-12

Wywiad z autorem


 

– Dlaczego zdecydowałeś się na ten wywiad?

Właśnie wyszła moja piąta książka pod tytułem „Chrześcijaństwo to nie religia” – stąd pomysł z wywiadem. Ta książka jest w dużej mierze podsumowaniem tego wszystkiego, czego Pan Bóg do tej pory mnie uczył. Wydaje mi się to bardzo ważne, aby podzielić się tym z wszystkim, do których mogę dotrzeć. Wywiad, to sposób, aby troszkę podzielić się tym, co jest w książce i zachęcić do jej przeczytania.

--> czytaj dalej


Wiadomości Rabczańskie, lipiec 2022

Wywiad z pastorem


- Dlaczego zdecydowałeś się na ten wywiad?

Mam przynajmniej trzy powody, aby się troszkę przedstawić. Właśnie wychodzi moja piąta książka „Chrześcijaństwo to nie religia” – to pierwszy powód. Drugi jest taki, że właśnie mija pięć lat odkąd razem z żoną zamieszkaliśmy w Rabce i zostałem pastorem. Przy okazji, wkrótce ukaże się sześćdziesiąty mój artykuł w Wiadomościach Rabczańskich. A trzeci powód to ten, że właśnie mija trzydzieści lat naszego małżeństwa.

- Zacznijmy więc od książki. Co to za książka?

W tej książce staram się pokazać, że chrześcijaństwo powstało wręcz w kontrze do religii...

--> czytaj dalej


Tygodnik Podhalański, 2021-05-30

Przychodzi pastor do proboszcza...


 

O symbolice progu, przekleństwie układu z władzą, balaście tradycji - rozmawiamy z Robertem Boryczką, pastorem Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rabce.

- Jak to jest być baptystą w Rabce?

- Minęło dopiero 3,5 roku, jak przeprowadziliśmy się z żoną na zaproszenie tutejszej, malutkiej społeczności. Raptem jest nas 16 osób. Polubiliśmy Rabkę i rabczan i dobrze się tu czujemy. 

- Przybywa wiernych?

- Większość to osoby starsze, pojawiają się nowe, ale trzeba dłuższego okresu, by ktoś ośmielił się przekroczyć próg. To jest wyzwanie - nie tylko dla katolików, ale także niewierzących. Chyba jest jakaś obawa stygmatyzacji.

--> czytaj dalej


"Coś się zaczyna i coś kończy. To też czas wyraźnie obserwowanego już upadku chrześcijaństwa opartego na feudalnych strukturach i metodach. Umiera, chociaż ciągle będzie się jeszcze broniło, chrześcijaństwo oparte na kapitalistycznych strukturach i metodach, z ich wizjami, budżetami i planami. Żyjemy w czasach radykalnych zmian, zamierania RELIGII chrześcijańskiej… Nadchodzi w końcu czas, aby zostawić religijność, która tylko zniewala."

Copyright © 2022 Robert Boryczka